SEO Nedir ?

 

SEO kısaca arama motoru optimizasyonudur. Herhangi bir sitenin google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmasına yaramaktadır. SEO bir web sitesine yapılan tüm iyileştirmelere verilen genel isimdir. SEO çalışmaları web sitelerini tüm yönleriyle arama motorlarına uyumlu hale getirerek, ziyaretçilerine daha kolay ve hızlı ulaşabilecekleri bir web platformu sunmayı amaçlar.

Web sitemizi arama motorlarında üst sıraya çıkarmak için kullanılan yöntemlerin başında backlink çalışması gelmektedir. Yapılan link çalışmalarına ek olarak DA ve PA değeri yüksek sitelerden tanıtım yazısı adı altında kendi sitemize link alarak sitemizi daha merkezi konuma getirebiliriz. Bir sitede yapılan SEO çalışması ana grupta 2 gruba ayrılmaktadır, bunlar;

iç SEO ve dış SEO dur. SEO temel olarak arama motorlarında üst sıralara çıkmayı hedeflemektir. Yapılan tüm çalışmalar düzenli periyotlarla yapılmalıdır. Hızlı yapılan link çalışmaları sitenize yarardan çok zarar vermektedir. SEO çalışmaları yapılırken düzenli olarak gidilmesi durumumda ilk aydan itibaren küçük çaplı yükselmeler veya düşüşler olabilmektedir. Çalışmalardan verim almaya 60 ila 90 gün arasında başlarsınız. Siteye yapılan düzenli SEO, otorite sağlamaktadır. Kesintili hamleler ile yapılan SEO siteye zarar verebilir, her yapılan SEO da mükemmel verim alınması için düzenli ve özenli çalışma yapılmasına bağlıdır.

İÇ SEO NEDİR ?

Web sitesinin bizzat içeriden gerekli düzenlemelere tabi tutulmasına iç SEO denir. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarının birincil işlemleridir. Site içinde meydana getirilen düzenlemeler ve iyileştirmelerle Google kriterlerine uyumlu hale gelir. İç SEO sayesinde, dış SEO işlemlerine hazırlık sağlanır ve bununla beraber arama motoru botlarının siteyi daha doğru ve temiz okuması sağlanmış olur. İç SEO ilk olarak yapılmasının ana nedeni SEO için kusursuz bir site oluşturmaktır.

 

DIŞ SEO NEDİR ?

Web sitesinde yapılan iç SEO çalışmalarından sonra dış SEO işlemi başlamaktadır. Dış SEO, iç SEO optimizasyonu bitmiş bir web sitesinin, sosyal medya ortamlarından ve diğer web sitelerinden link almasıyla meydana getirilen iyileştirme çalışmalarıdır. Dış SEO, bir web sitesinden metin olarak yada görsel üzerinden backlink alınarak yapılır. Dış SEO nun en önemli çalışma olayı backlink çalışması yapılmasıdır. Backlink çalışmaları yaparken link alınan yerin Spam Skor, DA ve PA değerlerine kesinlikle dikkat edilmelidir.

 

BACKLİNK NEDİR ?

Backlink , bir siteden sizin sitenize verilen bağlantı verilmesine en basit örnektir. Backlink alırken sitenizin  anahtar kelimelerine odaklı çalışma yapılmalıdır. En verimli backlink çalışması sitenizin anahtar kelimesine verilen linktir. Backlink alırken kendi  anahtar kelimenize ait bir makale yazılmalı makale içinde anahtar kelimeye yer verilmelidir, verilen anahtar kelimeden direkt sitenize link alabilirsiniz, böylelikle Google botlarının sitenize hangi kelimeden gelmesi gerektiğini basitçe açıklamış olacaksınız.

 

DA Nedir ?

DA ’nın açılımı Türkçe olarak domain otoritesi demektir. Aslında adından da anlaşılabileceği gibi web sitesinin ne kadar itibar değerine sahip olduğunu göstermektedir. SEO çalışmalarında dikkat edilen en önemli faktörlerin başında gelir.

 

PA Nedir?

PA ‘nın açılımı Türkçe olarak sayfa otoritesi demektir. Bir web sitesinin DA değerinden sonra bakılan ilk faktörüdür. Moz tarafından verilen bu puanlara sayfa değerini göstermektedir. 0-100 arasında bir puana tabidir aynı şekilde DA ‘da 0-100 arasında bir puana tabi tutulur.

 

Spam Score Nedir?

Google tarafında verilen ceza puanlarının yüzdesini temsil eder. 0-100 arasında değere sahiptir. Spam skoru yüksek olan bir sitenin kötü bir site olduğunu düşünemeyiz. Spam skoru %100 doğru bir veri kaynağı değildir.

 

Hasan YEŞİLYURT

Dijital Pazarlama Uzmanı