Dijital Pazarlama Nedir?

 

-Dijital pazarlama günümüzde popülerliğini ve kullanımını arttıran bir pazarlama bileşenidir. Dijital pazarlama bilgisayar, akıllı cep telefonunu ve diğer dijital ortamlarda kullanılan web destekli bir pazarlama unsurudur.

Dijital pazarlama internet ve web teknolojilerinin hayatımıza geri döndürülemez bir biçimde etki  ettiği bu günlerde doğru hedef kitle ile satıcıyı en doğrudan olacak şekilde birleştirmek için kullanılan bir pazarlama türüdür. İnternet kullanıcılarının artan çeşitliliği ve sayısı karşısında oluşan devasa boyutta ki pazar ağı, dijital pazarlamanın öneminin ciddi bir şekilde artmasına katkıda                                                                bulunmuştur.

Dijital pazarlama sayesinde bireysel ya da kolektif yapılı satıcılar veya kuruluşlar, kullanılan teknik yöntemlerle işlerini web ortamına taşıyacağı gibi aynı zamanda satışlarını artırmak için çeşitli stratejileri uygulayabileceği bir alana da sahip olabilirler. Bu doğrultuda dijital pazarlamanın temeli  Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Arama Motoru Pazarlama (SEM) olarak nitelendirilebilir.

SEO yani arama motoru optimizasyonu,  web sitenizin Google organik (ücretli olmayan) aramalarında daha üst sonuçlarda yer almasını, daha çok trafik edinmenizi ve daha çok potansiyel müşteriye erişmenizi sağlamak için yapılan bir işlemdir.

SEM yani arama motoru pazarlaması, genel olarak arama motorlarında  gerçekleşen tüm pazarlama eylemlerini ifade eder. Google Ads gibi (ücretli) reklam kampanyalarında arama motorlarında üst sıralarda yer alarak daha iyi konumlandırma elde etmemizi sağlar.

 

Dijital pazarlamada doğrudan müşteriyi hedeflemek için yapabileceğimiz stratejilere bir göz atalım;

 

HEDEF KİTLE ANALİZİ

Dijital pazarlamada hedef kitle analizi yapılması gereken öncelikli iştir. Doğru hedef kitle satış grafiğinin yukarı çıkmasına en çok katkı veren çalışmadır. Eğer reklamı vermeye başladığımızda doğru bir kitle analizi yapmadan, doğrudan dijital platformlarda reklam verdiğimizde, reklama harcadığımız bütçe geri dönüşü olmayan bir maliyet olacaktır. Bir uzman eşliğinde verilen reklamlar, doğru platformlarda direk gerçek hedef kitleye ulaşılmasını sağlayacaktır.

 

SOSYAL MEDYA

Sosyal medya milyarlarca aktif kullanıcısıyla günümüzde birçok ihtiyaca karşılık veren bir dijital dünya haline gelmiştir. Tüketicilerin gündelik olan birçok işini bu platformlar aracılığıyla yapmak istemesi artık bir sır değildir. Nihai tüketicinin bu platformlarda büyük bir pazar ağı oluşturması aslına bakarsak önemli bir fırsattır. Bu fırsatları iyi değerlendirebilmek için tüketicinin isteklerini doğru kavrayıp kendi sınırlarımız dahilinde çözümler üretebilmek gerekir.

Ancak dijital bir platformda güven kazanıp tanınmak bir hayli zorlu bir süreçtir. Kaliteli ve özgün görsellerle sürekli güncel tutulması gereken ana sayfa sabır gerektiren bir işin parçasıdır.

Eğer siz de hala bir kurumsal sosyal medya hesabına sahip değil yada sosyal medyayı planlarınıza ulaşamadıysanız profesyonel bir yardım almayı düşünebilirsiniz.

 

 

                                                                                                                                                        Emre GÖNÜL

                                                                                                                                                 Dijital Pazarlama Uzmanı